SUPA COPPER EDTA

 

Bakırlı Gübre Çözeltisi

Suda Çözünür Bakır (Cu) %3,9 w/w

Bakır elementi bitki için çinkodan sonra en fazla gerekli ikinci mikro bitki besin maddesidir. Çinko eksikliğine benzer şekilde, bakır eksikliğinde de hiçbir belirti görülmeden yüksek oranda verim kayıpları meydana gelir. Yüksek organik maddeye sahip olan topraklarda bile bakır eksikliği görülür. Bunun nedeni topraktaki bakır katyonlarının diğer maddelerden daha çok organik maddeye bağımlı olmasıdır.

Bakır eksikliği verime nasıl etki eder?

Bakır, bitkide klorofil oluşumu, fotosentez, terleme, aminoasidin proteine dönüşümü gibi fonksiyonların gerekli olduğu gibi olmazsa olmaz bir elementtir. Bakır ile iyi bir besleme yapılmış bitkide hücre duvarları güçlüdür, bitki görünümü dik ve düzgündür. Bakır en fazla polen ve tohum oluşumunda etkilidir. Eksikliğinde generatif büyüme yüksek derecede etkilenir. Verimde azalmalar meydana gelir ve solmuş bitkiler dikkat çeker.

Bakır elementi eksikliği

En karakteristik belirti, kapsüllerin az sayıda dane bağlaması veya kapsül içlerinin boş oluşudur. Baş kısmı basıktır ve kavuzlar hemen hemen boştur, oluşan taneler ise buruşuk görünümlüdür. Bakır eksikliği ile polenler verimini kaybeder ve anter gelişimi aksar. Bitki gelişimi durur ve bunun sonucu olarak yeşil aksam hastalıkları ve don oluşması kaçınılmaz olur. Görünür vejetatif belirtiler çoğunlukla sürgün vermeden sonra ortaya çıkar. Genç yapraklar solgun görünür, sonrasında tepe noktasında geriye doğru ölümler başlar ve bükülerek kıvrılır. Bakır eksikliğinin olgun yapraklardaki belirtilerin ortaya çıkışının geç olması, problemin anlaşılıp çözülmesini de zorlaştırır. Çinko ve bakırın birlikte uygulandığı topraklarda çinkonun yarayışlılığı azalır çünkü bitki topraktan öncelikle bakırı almayı tercih eder. Bakır aynı zamanda toprakta bulunan zararlı biyolojik etmenler için de olumsuz etki yaratır.

Şekil 1. Buğdayda bakır elementi eksikliği belirtileri

Supa Copper EDTA, içeriğindeki %6 w/v suda çözünür bakır ve %6 w/v EDTA şelatlı bakır ile ürünlerinizin ihtiyacı olan bakırı sağlar. 

Şelat, iz elementlerinin etrafını kaplar ve bu sayede kimyasal etkilerden, parçalanmaktan ve çevredeki pH’nın etkisinden korur. Bitkide ve toprakta besinlerin stabilitesinin, çözünürlüğünün ve alımının artmasını sağlar. Ayrıca toprak ve ilaç tanklarında ürün kaybını engeller.

Faydaları:

  • Seçici şelat formulasyonu diğerlerine göre çok daha fazla besin verir.
  • Özel formulasyonu sayesinde kolay karışır ve ayrışmaz.
  • %100 şelatla en fazla besini sağlar.
  • Birçok bitki koruma ürünü ile karıştırılabilir ve gerekli uygulama sayısı azalır.
  • Çevre açısından çok güvenli olup kurşun, arsenik, kadmiyum gibi istenmeyen metalleri yok denecek kadar az miktarda ihtiva etmektedir.
  • Fungisit olma özelliği sayesinde meyve, sebze, tarla bitkileri ve süs bitkilerinde görülen eken yaprak yanıklığı, mildiyö, yaprak kıvırcıklığı, karaleke gibi birçok fungus hastalığına karşı koruyucu etki yapar.
  • Hidroponik tank karışımlarına uygundur.

 

Kültür Bitkisi

Uygulama Dozu

Uygulama Zamanı ve Açıklamalar

Tarla

Hububat

60ml-200ml/da

4-5- yapraktan sonra

Kanola

100ml/da

Vejetatif büyüme döneminde

Pamuk

100ml/da

İhtiyaca göre

Kabakgiller

100ml-200ml/da

İhtiyaca göre vejetatif büyüme döneminde yapraktan ve damla sulama ile kullanılabilir. Hipotonik üretimde 50ml/da dozunda (1:300)kullanılır.

Çiçekli ve yapraklı bitkiler

100ml/da

İhtiyaca göre

Meyve ağaçları

200ml/da

İhtiyaca göre

Yapraklı sebzeler

100ml/da

Eksikliği yaprak ölümüne sebep olur. Çıkıştan ve şaşırtmadan 2 hafta sonra yapraktan ve damla sulama ile kullanılabilir. Hipotonik üretimde 25ml/da dozunda kullanılabilir.

Soğan

100ml/da

2-3 yapraklı dönemi ve erken yumru yapma zamanı kullanınız.

Çilek

100ml/da

İhtiyaca göre yapraktan ve damla sulama ile kullanılabilir.

Domates

100ml-300ml/da

İhtiyaca göre yapraktan ve damla sulama ile kullanılabilir. Hipotonik üretimde 50ml/da dozunda kullanılabilir.

 

 

Üretici Firma:                                                                                        İthalatçı Firma: Larende Tarım

Liquid Fertiliser PTY.LTD.T/

AS AGRICHEM

2-4 Chedwynd Street (P.O Box 4037)

Longanholme Queensland 4129 Avustralya